W trzeci weekend czerwca w Łukęcinie obyło się pierwsze letnie spotkanie grupy działaczy opozycji antykomunistycznej, zorganizowane w ramach projektu “Solidarność to jedność serc i umysłów”. Chodziło przede wszystkim o integrację środowiska ale także o odpoczynek i oderwanie się od codzienny trosk. Atrakcją pierwszego dnia był grill z muzyką. W przerwach między tańcami uczestnicy chętnie dyskutowali, nie zabrakło też wspomnień z opozycyjnych czasów.

Drugiego dnia, po śniadaniu i wspólnym spacerze, udaliśmy się na mszę święta do kościoła św. Serca Pana Jezusa w Gryficach. Mszę celebrowali księża związani z opozycją od 1982 roku: ks. Andrzej Steckiewicz i ks. Waldemar Szczurowski. W kościele zostały wystawione poczty sztandarowe patriotycznych i narodowych organizacji. Po mszy zostaliśmy zaproszeni na posiłek przygotowany przez parafian oraz do wysłuchania recytacji wierszy.

Wieczór upłynął zdecydowanie pod znakiem piłki nożnej. Po kolacji, przy symbolicznej lampce szampana, wspólnie kibicowaliśmy polskiej reprezentacji na Euro 2020. Natomiast w niedzielę, dzięki pięknej pogodzie, mogliśmy cieszyć się odpoczynkiem na plaży.

Partner Główny: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Darczyńca: Fundacja Orlen
Sponsor: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.


Opozycjoniści wypoczywali nad morzem