Szczecińska Droga do wolności. Strajki w 1988 roku to tytuł wystawy, która jest hołdem dla strajkujących w 30. rocznicę wydarzeń sierpnia 1988 roku. W dniach 4-11 czerwca w gmachu Sejmu RP na 16 planszach i w dwóch gablotach zaprezentowane zostaną m.in.: sytuacja polityczna w Polsce w latach 80. XX wieku od powstania „Solidarności” po wizytę papieża w 1987 r.; pierwsze strajki w kraju wiosną 1988 r., strajk w WPKM w maju i czerwcu oraz w szczecińskim porcie w sierpniu oraz represje wobec protestujących i wsparcie Kościoła katolickiego.

– Dziś w 30. rocznicę tamtych wydarzeń, organizując okolicznościową wystawę, wzbogaconą o katalog, pragniemy oddać hołd tym, którzy w czasach komunistycznego zniewolenia – mówi dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. – Strajkujący narażając swoje zdrowie i nie bacząc na koszty, występowali w obronie praw pracowniczych, godności, prawdy i wolności – dodaje.

Część zdjęć i materiałów archiwalnych pochodzi z niepublikowanych dotąd zbiorów osób prywatnych, m.in. Jarosława Kaczorowskiego, Kazimierza Nowotarskiego oraz Pawła i Wojciecha Woźniaków. Wystawie towarzyszy katalog, którego wydawcami są Archiwum Państwowe w Szczecinie i Fundacja Polskich Wartości.

– To były czasy, kiedy odwaga nie była tania, a za pragnienie wolności płaciło się wysoką cenę, ale mimo tego nie było wyjścia, będąc świadomym konsekwencji, trzeba było zachować się przyzwoicie – mówi Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości. – Ludzie właśnie to robili, bo taki był ich wybór, bo to była jedyna droga do upragnionej wolności – dodaje.

W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski po raz kolejny doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (WPKM), solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu domagając się podwyżek płac. 22 czerwca strajkujący wystąpili w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia. Kolejna fala protestów w Szczecinie rozpoczęła się 17 sierpnia w szczecińskim porcie.

Strajkujący domagali się m.in. legalizacji „Solidarności”, podwyższenia płac, przywrócenia do pracy pracowników Zarządu Portu zwolnionych za działalność solidarnościową. Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Uczestniczyło w nim łącznie około 3 tys. osób.

Organizatorami wystawy są: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych, Fundacja Polskich Wartości, Radio Szczecin, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście przy współpracy: Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Szczecińskiego Klub Katolików. Wystawę objął Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 czerwca o godzinie 12.00 w budynku Sejmu RP. Wstęp wyłącznie za zaproszeniami. Na przełomie czerwca i lipca wystawa będzie dostępna dla szerokiego grona odbiorców podczas jej szczecińskiej odsłony.


Szczecińska Droga do Wolności