Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz. Spotkanie ze świadkami historii.

Fot. Jarosław Kaczorowski

3 kwietnia br., o godz. 10:00 w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbędzie się sesja popularno-naukowa pn. Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz. Organizatorami przedsięwzięcia są: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk oraz Prezes Fundacji Polskich Wartości pan Wojciech Woźniak.

Spotkanie skierowane jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, stargardzkiego.

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Sejm, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie”, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcielibyśmy również przypomnieć o wkładzie mieszkańców naszego regionu w walce o wolność i godność dla siebie samych i dla następnych pokoleń.

Prelegentami podczas sesji będą:
– Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, który wprowadzi uczestników w atmosferę lat 80. XX w., narodzin i karnawału „Solidarności”, tragicznego czasu stanu wojennego oraz trudnej drogi do transformacji ustrojowej 1989 r. Na tym tle zostanie przybliżona postać oraz dokonania jednej z kobiecych ikon „Solidarności” pani Anny Walentynowicz. Podczas wykładu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie fotografie byłego działacza opozycyjnego pana Jarosława Kaczorowskiego oraz Pawła Woźniaka.
– Ewa Naklicka i Łucja Plaugo – byłe działaczki opozycyjne. Rozmowę ze świadkami historii poprowadzi dr Michał Siedziako.

W Roku Anny Walentynowicz pragniemy podkreślić rolę kobiet, które zostawiły swój ślad na polskich i szczecińskich drogach do niepodległości, które zapisały się na kartach naszej historii, ale także tych, które nie były na eksponowanych pozycjach, ale wspierały swoich bliskich w walce o wolność, godność i prawa człowieka. Przypomnieć postaci z dalszych szeregów, wywodzące się także z rodzin o opozycyjnych rodowodach, takich które miały odwagę włączyć się w walkę o wolność, które ofiarnie ponosiły konsekwencje swoich niezłomnych postaw.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Sesja popularno-naukowa:
1. 10.00 – 10:10 – Powitanie.
2. 10.10 – 10.30 – Anna Walentynowicz – ikona „Solidarności” (dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk).
3. 10.30 – 11.30 – Dyskusja z udziałem byłych działaczek opozycji demokratycznej pp. Łucji Plaugo i Ewy Naklickiej (moderacja – dr Michał Siedziako)
4. 11.30 – 11.45 – Pytania z sali.
5. 11.45 – 12.00 – Podsumowanie. 


Kobiety szczecińskiej opozycji