W tym roku Fundacja Polskich Wartości świętuje swoje 3 urodziny. Chcieliśmy podzielić się z Wami naszymi dokonaniami i wieloma sukcesami, które są dla nas jeszcze bardziej znaczące dzięki Waszemu wsparciu. W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy dziesiątki projektów, były to m.in. spotkania, biegi, wyjazdy, wystawy i prelekcje.

Naszą sztandarową akcją jest „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”, którą w tym roku organizujemy już po raz 6, w tym po raz trzeci na Wielkanoc. W lipcu zaś zaprosimy do nas polskie dzieci z Litwy, które będą gościły województwo zachodniopomorskie już czwarty raz. Pomoc Rodakom na Kresach rozpoczęliśmy na długo przed powstaniem naszej Fundacji. Dzięki współpracy ze szczecińskim Caritas mogliśmy nasze marzenia zamienić w realną pomoc Rodakom mieszkającym na Wileńszczyźnie. Historia ta zaczęła się od jednego zdjęcia z babcią stojącą przy drodze. Starsza pani witała pielgrzymów podążających do Ostrej Bramy w Wilnie. Częstowała pątników kanapkami z pomidorami i marchewkami z przydomowego ogródka. Kadr tej wyjątkowej sytuacji uchwycił Wojciech Woźniak, który fotografię po powrocie do Szczecina pokazał Łukaszowi Szełemejowi. Wtedy zrodziła się myśl odwdzięczenia się za ten piękny gest. Po wielu poszukiwaniach udało się określić rejon, gdzie może mieszkać uśmiechnięta babcia z marchewkami. Wojciech i Łukasz zainteresowali pomysłem kilkunastu przyjaciół. Dzięki wspólnej zrzutce udało się przygotować prezent. Wojciech Woźniak chcąc zrobić niespodziankę swojemu śp. Tacie Zygmuntowi zabrał go na Wileńszczyznę i razem odnaleźli, dziś już nam dobrze znaną, babcię Aleksandrę. Na miejscu okazało się, że wiele jest potrzeb i wielu Rodaków, którym można choć na święta, przywieźć trochę serca. Łukasz i Wojciech spontanicznie zorganizowali pierwszą edycję. Udało się uzbierać prawie 35 tys. złotych. Pojechały na Litwę: samochód ciężarowy i bus z sześcioma wolontariuszami. Dzisiaj wyjeżdżają na Wileńszczyznę TIR i 3 ciężarowe busy oraz bus osobowy i 12 wolontariuszy. W tym paczki w Szkle Podstawowej w Przecławiu przygotowuje co roku prawie 300 osób. Tak zaczęła się niezwykła akcja, przygoda i misja.

Fundację założyliśmy w sierpniu 2016 roku, a głównym celem naszych inicjatyw jest wspieranie
 i promocja postaw patriotycznych oraz niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, materialnej i finansowej. Powstanie Fundacji było kolejnym etapem rozwoju akcji pomocy Rodakom na Kresach oraz rozszerzeniem działań i poszerzeniem współpracy z instytucjami kultury, samorządem lokalnym i firmami. Zarząd Fundacji to Sylwia Kudelska, Łukasz Szełemej i Wojciech Woźniak. Trzy osoby. Tak, nie ma tu błędu. Tylko i aż trzy!

Cele związane z upowszechnianiem postaw patriotycznych Fundacja realizuje poprzez działania edukacyjne, informacyjne, historyczne, kulturalne i sportowe. Członkowie Fundacji 
są inicjatorami wielu przedsięwzięć o charakterze historyczno-patriotycznym, które skupiają 
wokół siebie wiele osób, dzisiaj już tysiące ludzi w szczególności młodzież. Drugim obszarem naszej działalności są działania na rzecz społeczności lokalnych i ludzi najbardziej potrzebujących. Jedną z naszych grup docelowych są osoby zasłużone dla Polski: kombatanci i opozycjoniści, z których wielu pozostaje dzisiaj bez odpowiednich warunków do życia.

Sami często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo udało nam się dokonać w tak krótkim czasie. Zorganizowaliśmy wystawy o charakterze historyczno – edukacyjnym. Pierwsza z nich, pt. „Szczecińskie oblicze Powstania Warszawskiego”, pod patronatem Związku Powstańców Warszawskich, która swoją premierę miała w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. W Centrum Dialogu Przełomy MNS w Szczecinie odsłonięta została druga wystawa: „Zapomniani Ludzie Solidarności”. Obie wystawy miały na celu uhonorowanie osób uczestniczących w Powstaniu Warszawskim i wydarzeniach Sierpnia ’80 oraz przybliżenie ich sylwetek mieszkańcom Szczecina. Przygotowaliśmy także dwie wystawy o Kresach oraz jeszcze nieprezentowaną wystawę ze świątecznymi kartkami Solidarności. Przy współudziale Stowarzyszenia Gwardia Narodowa, Fundacja pomogła wyremontować mieszkanie Bohaterce Wydarzeń Sierpniowych roku 1980.

1 sierpnia Fundacja Polskich Wartości (od pięciu już lat) razem z Uniwersytetem Szczecińskim zapala światła w pokojach Domu Studenckiego nr 3 „Kordecki” na kształt znaku Polski Walczącej w celu uczczenia ofiar i uczestników Powstania Warszawskiego. Organizujemy spotkania byłych opozycjonistów z NSZZ „Solidarność” z sierpnia 1980 roku i uczestników najdłuższego w dziejach Szczecina strajku z 1988 pt. „U źródeł Solidarności. Zapomniane twarze opozycji.” Przy wsparciu sponsorów i współpracy z wolontariuszami Fundacja wyremontowała salę w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie, w której przebywają osoby odbywające służbę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przywieźliśmy tam nową lodówkę, materace do spania, ale przede wszystkim odmalowaliśmy własnoręcznie całe pomieszczenie.

Przygotowaliśmy wiele przedsięwzięć dotyczących uczczenia Żołnierzy Wyklętych; konkurs plastyczny, wystawę, Halowy Turniej Piłki Nożnej (w tym roku odbyła się już piąta edycja) oraz trzy biegi „Tropem Wilczym”, które zgromadziły prawie 2000 biegaczy. W ramach projektu pt. „Wyklęci, Niezłomni, Nieśmiertelni”, zorganizowany został konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w którym wzięło udział 231 uczniów. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na wystawie zewnętrznej, której uroczyste otwarcie odbyło się w Przecławiu.

W tym roku organizujemy trzeci, bezpłatny wyjazd autokarowy na uroczystości z okazji wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. W uroczystości co roku biorą udział byłe więźniarki z Polski, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji historycznych i młodzież z Polski. Dla byłych opozycjonistów organizujemy także bezpłatne wyjazdy pielgrzymkowe do Częstochowy (Pielgrzymka Ludzi Pracy) oraz na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy w rocznicę Jego śmierci.

Kontynuując projekt „U źródeł Solidarności. Zapomniane twarze opozycji.” wraz z m.in. Archiwum Państwowym w Szczecinie zorganizowaliśmy w Warszawie wystawę o strajkach z 1988 roku pn. „Szczecińska Droga do Wolności. Strajki w 1988 r.”. Wystawę swoją obecnością zaszczycili m.in. ministrowie MSWiA, Edukacji Narodowej i przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego. Wydaliśmy trzy kalendarze oraz z Archiwum Państwowym album o strajkach w szczecińskim porcie. Przed nami cykl spotkań ze świadkami historii pn. “Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz.” współorganizowany z Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty.

Wyjątkową naszą inicjatywą jest mural uwieczniony na murach Zakładu Gazowniczego w Szczecinie, gdzie zaprezentowanych zostało 11 postaci polskich wynalazców z okresu międzywojennego wraz z biogramami oraz osiągnięciami naukowymi i gospodarczymi. W uroczystości wzięli udział m.in.: Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju oraz Paweł Mucha – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Mural autorstwa F-Studio (Mateusz Filek, Marcin Papis, Jakub Bitka) wpisał się na stałe w piękny krajobraz Szczecina. Dzisiaj jest często odwiedzany przez uczniów a także turystów z całej Polski.

Chcemy podziękować także za wyróżnienia. W Warszawie podczas uroczystości z okazji 99. rocznicy Orląt Lwowskich oraz 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Fundacja Polskich Wartości została wyróżniona dyplomem oraz odznaczeniem “Honor i Prawda” nadawanym przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie oraz Muzeum Lwowa i Kresów. Kolejnym wyróżnieniem podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta był Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina.W gronie zasłużonych dla Szczecina znaleźli się: Zespół Wokalny “Filipinki”, Fundacja Polskich Wartości i ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Mieliśmy także zaszczyt być zaproszeni przez Prezydenta RP do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja.

Każdy miesiąc to kolejny projekt a święta nieodłącznie wiążą się z Kresowiakami. W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowali już piątą edycję akcji. Co roku pomagamy m.in. w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), 
Koleśniki, Jaszuny, Janczuny, Balańdziszki, Niemenczyn. Niesiemy pomoc także rodzinom, których stan materialny nie pozwala m.in. na zakup pralki, wózka inwalidzkiego czy materacy medycznych dla chorych dzieci.

Akcję wspiera od drugiej edycji Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser-Duda. Wielkim zaszczytem były dla nas odwiedziny Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy z Małżonką podczas pakowania w Przecławiu paczek dla naszych Rodaków z Kresów. Dzięki Wakacjom dla Kresowiaka mogliśmy zorganizować polskim dzieciom z Wileńszczyzny wyjazdy nad morze, kajaki, pikniki, wypoczynek nad jeziorem Miedwie, zwiedzanie Szczecina czy Świnoujścia. Dzieci miały także możliwość odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, Kwatery „Ł” na cmentarzu powązkowskim a także popłynąć w rejs promem Unity Line. Zaopatrujemy polskich uczniów w szkolne wyprawki a do szkół zawozimy sprzęt sportowy oraz książki dotyczące historii Polski. Kolejną już naszą kresową inicjatywą jest Wyprawka dla Rodaka, którą organizujemy z ks. Tomkiem Kancelarczykiem. Pomagamy polskim wielodzietnym rodzinom, którym przywozimy pieluchy, ciuchy i artykuły higieniczne.

Ponadto jako Fundacja Polskich Wartości reagujemy na bieżąco przez cały rok na zgłaszane potrzeby przez naszych Rodaków z Wileńszczyzny. Szacujemy, że od pierwszej paczki za kilkaset złotych nasza pomoc na Kresy przekroczyła już dawno pół miliona złotych. Wiele się udało i wiele także projektów przed nami. Trzymajcie kciuki.

Dziękujemy za Wasze wsparcie, okazywaną serdeczność i pomoc. Zachęcamy Was do udziału w naszych inicjatywach oraz co najważniejsze budowania wspólnoty polskich serc. Dziękujemy!

Sylwia Kudelska, Łukasz Szełemej, Wojciech Woźniak

Zdjęcia, filmy i relacje znajdziecie na naszych profilach społecznościowych:

www.facebook.com/polskiewartosci
www.instagram.com/polskiewartosci
www.twitter.com/polskiewartosci

www.facebook.com/rodakomnakresach
www.youtube.com/rodakomnakresachpl
www.twitter.com/rodacynakresach


3. Urodziny Fundacji Polskich Wartości