Jest nam bardzo miło poinformować, że 18 września z rąk mera Zdzisława Palewicza otrzymaliśmy nagrodę za wieloletnią owocną współpracę na rzecz społeczności polskiej w Rejonie Solecznickim.

Jesteśmy bardzo wdzięczni i szczęśliwi, że znaleźliśmy się gronie nagrodzonych obok tak dużych organizacji i instytucji jak Zarząd Główny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Senat i Sejmu PR, Telewizja Polska, Urząd Marszałkowski Kujawsko-Pomorskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Urząd Gminy w Poczesnej. Bardzo dziękujemy i obiecujemy dalszą współpracę.

Otrzymana nagroda była dla nas niespodzianką, gdyż pojechaliśmy na Litwę po otrzymaniu zaproszenia na największe święto rejonu solecznickiego – Dożynki oraz aby przekazać urządzenia do “siłowni pod chmurką”. Dożynki – sztandarowa impreza rejonu solecznickiego, gromadząca mieszkańców i gości rejonu, skierowana jest przede wszystkim do rolników – w podzięce za ich trud, wysiłek i zaangażowanie, wkładane w pracę na roli. Przygotowanie do dożynek rozpoczynają się ok. pól roku wcześniej, natomiast ostatni miesiąc przed to już wzmożona praca organizatorów, ale także poszczególnych gmin regionu (13).

Dożynki w rejonie solecznickim są największą imprezą Polską na Litwie. Na zaproszenie władz rejonu do Solecznik przyjechało 29 delegacji z zaprzyjaźnionych z samorządu rejonu solecznickiego z Polski ale również Niemiec i Włoch. Dla delegacji został zorganizowany wyjazd do Wilna z przewodnikiem. Podczas każdych dożynek największą uwagę uczestników przykuwają „zagrody” (stoiska), przygotowane przez gmin rejonu, każde z nich miało osobisty koloryt, atmosferę i smakołyki, którymi można było się poczęstować. Nieodłącznym elementem każdych dożynek jest dożynkowy wieniec. Mieszkańcy pieczołowicie dbają o tradycję i co roku prezentują prawdziwe arcydzieła. Oczywiście nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla małych i dużych jak koncerty, warsztaty sztuki ludowej, dmuchańce, zjeżdżalnie, trampoliny i inne rozrywki.

Podczas wyjazdu przekazaliśmy także urządzenia siłowni zewnętrznej dla wsi Kamionka. Siłownie zewnętrzną udało nam się przekazać przy wsparciu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. naszego Partnera Głównego.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o wizycie u naszych kochanych babć Pani Aleksandry i Pani Danusi. Jak zawsze gościła nas niesamowita Pani Wanda.


Nagroda dla Fundacji