W dniach 7-10 grudnia po raz siódmy przekazaliśmy paczki z darami dla Rodaków z Wileńszczyzny w ramach akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2020r. W obecnej sytuacji nie było to łatwe zadanie, ale mimo przeciwności udało się przekazać 1400 paczek, w tym 1200 paczek żywnościowych. Pozostałe zawierały chemię gospodarstwa domowego, artykuły szkolne i sprzęt sportowy, środki higieny osobistej dla dzieci i dorosłych oraz inne upominki dla naszych Rodaków z Litwy, Łotwy i Białorusi. W tym miejscu składamy podziękowania wszystkim Wolontariuszom, Partnerom, Sponsorom i Darczyńcom. To dzięki Państwa zaangażowaniu i różnego rodzaju wsparciu, w tym oczywiście finansowemu, możemy dziś powiedzieć, że 7. edycja akcji zakończyła się powodzeniem.

Granicę polsko-litewską przekroczyliśmy wieczorem 6 grudnia, kilka godzin przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ograniczeń związanych z COVID-19. Nie ukrywamy, że nowe przepisy o wprowadzeniu kwarantanny dla Polaków delikatnie mówiąc zaskoczyły nas, jednak szybka decyzja o przyspieszeniu wyjazdu o jeden dzień pozwoliła dostarczyć dary naszym Rodakom przed świętami Bożego Naradzenia.

Od 7 grudnia rozpoczęliśmy przekazanie paczek z darami dla naszych Rodaków z Litwy, z zachowaniem wszystkich przepisów obowiązujących na Litwie, związanych z COVID-19. Pierwszy i jedyny raz podzieliśmy się na dwie grupy i przekazanie darów rozpoczęliśmy jednocześnie w dwóch miejscach: Szkole Podstawowej w Pikieliszkach oraz Klubie Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, do którego należą przede wszystkim wdowy po kombatantach. Kolejnymi miejscami w których już wszyscy razem przekazaliśmy paczki były: Szkoła i Przedszkole Willia w Wilnie, Szkoła im. Szymona Konarskiego w Wilnie i Szkoła Podstawowa w Czużekompie.

W tym dniu wydarzyła się również historia, która na zawsze zostanie w naszej pamięci. Przypadkowe spotkanie (lub przeznaczenie) w centrum Wilna z Panią Danusią, która wracała z modlitwy przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej, jeszcze bardziej utwierdzała nas w przekonaniu, że nasza pomoc jest potrzebna. Gdyby nie to spotkanie to nie poznalibyśmy historii Pani Danusi, Jej trudnej sytuacji materialnej oraz najprawdopodobniej nie otrzymałaby Ona naszej paczki. Pani Danusia pochodzi z rodziny o korzeniach patriotycznych. Jej ojciec walczył o Niepodległą Polskę w roku 1920, a mąż w wieku 16 lat wstąpił do Armii Krajowej. Wielkim szokiem dla nas były warunki w jakich Pani Danusia mieszka w samym centrum Wilna oraz Jej samotność. Pani Danusia i Jej historia tak bardzo utkwiły w naszej pamięci, że w kolejnych dniach postanowiliśmy Ją odwiedzić i przekazać dodatkowe paczki żywnościowe i inne prezenty.

8 grudnia rozpoczęliśmy od przekazania paczek w Caritasie w Ejszyszkach oraz wizycie u Dominiki, która latem otrzymała od Fundacji potrzebny do rehabilitacji pionizator. W tym w dniu byliśmy także w Szkole Podstawowej w Dajnowie, Polskiej Szkole Specjalnej w Solecznikach, Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych w Solecznikach. Ze świątecznymi paczki pojechaliśmy także do Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego w Solecznikach, skąd paczki trafiają między innymi do naszych Rodaków z Białorusi. Natomiast wieczorem przekazaliśmy Pani Wandzie w Butrymańcach paczki dla tamtejszych rodzin, przedszkoli i szkół.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od odwiedzin w Przedszkolu w Kamionce, w którym byliśmy po raz pierwszy. Maleńkiej placówce, do której uczęszcza jedynie 6 przedszkolaków, bardzo brakuje bezpiecznego placu zabaw. Dlatego już kiedy stamtąd wychodziliśmy, w naszych głowach rodził się plan zaradzeniu temu 😊. Nasz pobyt na Litwie nie mógł się oczywiście odbyć bez wizyty w Szkole Podstawowej w Rakańcach, a także u Sylwka oraz Pani Władzi w Turgielach. W tym dniu odwiedziliśmy także naszą kochaną Panią Aleksandrę i Jej córkę, Panią Jadzię z córką i wnuczką, Panią Halinkę i jej sąsiadkę oraz starszą Panią, która mimo swojej ciężkiej sytuacji, chciała z nami chociaż chwilę porozmawiać.

10 grudnia paczki z darami przekazaliśmy siostrze Michaeli z Hospicjum w Wilnie. W tym dniu nasze dary zostały również przekazane na granicy litewsko-łotweskiej naszym Rodakom z Łotwy. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Panu Tadeuszowi za pomoc w zorganizowaniu transportu oraz Panu Ryszardowi za przewiezienie darów na stronę łotewską.

Kiedy my 11 grudnia wróciliśmy do Polski nasi kochani przyjaciele, między innymi Pani Wanda, Pan Tadeusz oraz Caritas w Ejszyszkach, dalej przekazywali nasze paczki z darami.

W tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować naszej Kochanej Pani Wandzie za opiekę podczas naszego całego pobytu na Litwie.


Nasze podziękowania kierujemy również do naszych towarzyszy podróży, którzy czasami nie mają z nami łatwo 😉. Ale na których zawsze możemy liczyć.

7. edycja akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2020 nie była łatwym przedsięwzięciem. Wiązała się z dużym ryzykiem, a jej powodzenie momentami wisiało na włosku. Mimo wielu pytań związanych z tym czy się boimy, czy warto, podjęliśmy ryzyko jej zorganizowania. Ciężko jest zrezygnować z organizacji akcji, którą ma się głęboko w sercu ale również dlatego, że wiele osób czekało na naszą pomoc. Oprócz pomocy rzeczowej, która stanowi główne założenie akcji, duże znaczenie ma kontakt osobisty z naszymi Rodakami, który jest tak samo ważny. W tym trudnym roku był on znacznie ograniczony, ale chociaż kilka chwil mogliśmy spędzić razem. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za pomoc i wsparcie, a naszym Rodakom za siłę i energię do dalszego działania.

Sylwia Kudelska, Łukasz Szełemej, Wojciech Woźniak

Partner Główny: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Sponsor Główny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Partnerzy: Miasto Szczecin, Totalizator Sportowy Sp. z o. o., INFRA-PORT Sp. z o. o., Polskie Terminale S.A., P. B. Calbud Sp. z o. o., SEC Sp. z o. o., Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej,  5. Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta”. Zakupy i transport: Netto Sp. z o.o. Wsparcie wizerunkowe: Agata Kornhauser-Duda – Pierwsza Dama RP. Patronat honorowy: Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Kurier Szczeciński.

Dziękujemy panom Łukaszowi (logistyka) i Henrykowi (kierowca) z firmy Polar Freight Logistics Sp. z o. o. ze Szczecina oraz firmie DHL.

Fot. Fundacja Polskich Wartości
Tekst: Sylwia Kudelska
Sekretarz Fundacji Polskich Wartości


Podsumowanie akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2020”