Za nami wyjazd do Gdańska i Wilna. 31 sierpnia uczestniczyliśmy w obchodach 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, podczas których wzięliśmy udział we Mszy Św. w Kościele Św. Brygidy, marszu pod bramę Stoczni Gdańskiej w towarzystwie legend Solidarności – Państwa Gwiazdów i złożyliśmy kwiaty pod bramą Stoczni. Podczas pobytu w Gdańsku odwiedziliśmy także Muzeum II Wojny Światowej i spędziliśmy niezapomniany czas na Starym Mieście.

Pierwszy dzień na Litwie rozpoczęliśmy od Mszy Św. w Butrymańcach, gdzie wszyscy byliśmy pod wrażeniem kazania niesamowitego księdza Józefa Aszkiełowicza. W Butrymańcach obyło się również spotkanie z Rodakami z Litwy, wśród których była Pani Aleksandra, Pani Jadzia, Pani Wanda i Pani Halinka. Ta ostatnia obchodziła właśnie urodziny, dlatego nie obyło się bez życzeń i wspólnego sto lat. Swoim śpiewem zaskoczył nas ksiądz z Butrymańców, który jak się okazało, oprócz talentu wokalnego miał także niesamowite poczucie humoru.

Drugi dzień na Litwie to przede wszystkim modlitwa przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramski, zwiedzanie Cmentarza na Rossie i Wilna, wizyta w Polskiej Szkole Podstawowej w Rakańcach, Gimnazjum Anny Krepsztul w Butrymańcach, Centrum Wspólnoty Lokalnej Wsi Butrymańce i złożenie kwiatów pod pomnikiem w Koniuchach. Podczas wizyty w Szkole Podstawowej w Rakańcach, dzięki wsparciu Grupy Azoty S.A,. została przekazana szklarnia z poliwęglanu dla uczniów i sprzęt sportowy sfinansowany przez SEC Sp. z o. o. Sprzęt sportowy został także przekazany na ręce Pani Starosty do polskich szkół w Butrymańcach i Polskiej Szkoły Specjalnej Solecznikach.

Podczas pobytu na Litwie miało również miejsce niesamowite spotkanie po latach działaczy Solidarności z Ks. Andrzejem, z którym współtworzyli Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie.

W drodze do domu zatrzymaliśmy się w Suchowoli i złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Za serdeczne powitanie i opiekę podczas całego pobytu serdecznie dziękujemy Pani Starościnie Gminy Butrymańce Wandzie Bielskiej. Za m.in. pyszne pierożki pod koniec pobytu w Wilnie dziękujemy Czesławie, a za spotkanie Pani Dyrektor Szkoły Specjalnej w Solecznikach i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakańcach.

Wyjazd z do Gdańska i Wilna odbył się w ramach projektu „Solidarność to jedność serc i umysłów”.

Darczyńca: Fundacja “ORLEN-DAR SERCA”
Partner Główny: Grupa Azoty S.A.

Fot. Łukasz Szełemej, Wiceprezes Fundacji Polskich Wartości


Wyjazd do Gdańska i Wilna: Podsumowanie