Za nami kolejna edycja Kresowych Wakacji, więc przyszedł czas na ich podsumowanie. Tygodnie przygotowań, planowania i niepewności czy, ze względu na pandemię, Kresowe Wakacje się odbędą, a minęły tak szybko… na szczęście pozostawiając po sobie dużo miłych wspomnień.

W tym roku do udziału w Kresowych Wakacjach zaprosiliśmy 36 dzieci i 4 opiekunów z Caritas w Ejszyszkach i Gimnazjum Anny Krepsztul w Butrymańcach. Jako organizatorzy staraliśmy się, aby program był atrakcyjny i łączył elementy edukacyjne z beztroskim, ale aktywnym wypoczynkiem. I tak razem z Klaudią i Robertem zwiedziliśmy Gdańsk, a dzięki uprzejmości Darka zobaczyliśmy tamtejszy Bursztynowy Stadion. Pani Agnieszka pokazała nam najważniejsze zabytki Torunia, w którym upiekliśmy też własne pierniki i odbyliśmy podróż wśród gwiazd. W Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski zobaczyliśmy Bazylikę Prymasowską, a w Biskupinie cofnęliśmy się w czasie w Muzeum Archeologicznym. Szczecin, mimo obaw, przywitał nas dość dobrą pogodą i mogliśmy podziwiać uroki miasta ze statku, w towarzystwie Pani Moniki z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., a kilka dni później z Panem Radkiem zwiedzić wizytówkę Szczecina – Wały Chrobrego oraz Stare Miasto. Ostatniego dnia pobytu Pani Urszula oprowadziłam nas po pięknym Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej.

Chyba wszyscy wiedzą, że dzieci i młodzież najbardziej cieszą się z wypoczynku nad wodą, więc w naszym programie nie mogło zabraknąć takich atrakcji, zwłaszcza że pogoda nam dopisywała. Zakwaterowanie w Gdańsku blisko plaży, wyjazd do Międzyzdrojów, w których program pobytu przygotowała Ania i Iwona i kilkudniowy wypoczynek nad jeziorem w pięknym ośrodku Gród Piasta w Chomiąży Szlacheckiej były fantastycznym dopełnieniem Kresowych Wakacji i spełnieniem cichych marzeń naszych gości. Zgodnie z zasadą, że sport to zdrowie, nie mogło zabraknąć również „zajęć sportowych”, przede wszystkim gry w piłkę nożną. I tu ukłony w stronę Kibiców Pogoni, którzy zorganizowali dla nas dzień pełen wrażeń: począwszy od gry w kręgle, zwiedzania Stadionu Pogoni, po malowanie transparentu i meczu Pogoń vs. Kresy. Mecz piłki nożnej odbył się również w Węgorzynie, w którym spędziliśmy dzień na zaproszenie Pani Burmistrz Moniki Kuźmińskiej i mieszkańców gminy. Jednak w tym przypadku mecz był tylko dodatkiem, bo to różnego rodzaju zajęcia kreatywne stanowiły główną atrakcję. Z Węgorzyna wyjechaliśmy z wykonanymi własnoręcznie szkatułkami, bransoletkami, koralami i świecznikami. Podczas Kresowych Wakacji doszło również do bardzo miłego spotkania w ogrodzie Kuratorium Oświaty w Szczecinie z Panem Wojewodą Zbigniew Boguckim i Panią Kurator Magdaleną Zarębską- Kulesza. Wypowiedziano wiele ciepłych słów, odbyła się loteria fantowa, a każdy z uczestników otrzymał prezent od Pana Wojewody i Pani Kurator.

W ciągu 9 dni odwiedziliśmy:  Kościół św. Brygidy w Gdańsku, Bursztynowy Stadion, Plac Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Sala BHP w Gdańsku, Stare Miasto w Gdańsku, Toruń w tym Piernikarnie Starotoruńską, Planetarium, Gniezno w tym Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, Biskupin – Muzeum Archeologii, Szczecin, Międzyzdroje – Bałtycki Park Miniatur, Gmina Węgorzyno, Chomiąża Szlachecka, Stadion Pogoń Szczecin, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Ogród Dendrologiczny w Glinnej.

W tym miejscu chcemy podziękować naszym Partnerom, Sponsorom, Darczyńcom, dzięki którym Kresowe Wakacje mogły się odbyć. Składamy również wielkie podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się realizację Kresowych Wakacji. Wasze wsparcie i pomoc wiele dla nas znaczy. A naszym gościom życzymy udanych dalszych wakacji i do zobaczenia w grudniu.

Zobaczcie koniecznie naszą galerię zdjęć, na których uwieczniliśmy najfajniejsze chwile!

 

 

 

.

 

 


Kresowe Wakacje 2021 – czas na podsumowanie