Przez dziesięć dni gościliśmy grupę naszych małych rodaków z Litwy. Razem zwiedzaliśmy kraj, poznawaliśmy jego historię, bawiliśmy się i odpoczywaliśmy.

Dwa miesiące przygotowań i w końcu przyszedł dzień przyjazdu naszych gości. Przywitanie było radosne i pełne uśmiechów oraz zadowolenia z czasu, który przyjdzie nam razem spędzić. Tak było ponad tydzień temu. Teraz
nasza wspólna przygoda dobiegła końca, ale zostały wspaniale wspomnienia. Wszyscy mieliśmy wrażenie, że czas przyspieszył, bo 10 dni minęło jak jeden.

Nasza wakacje rozpoczęły się w Gdańsku: najpierw zwiedzanie, a potem oczywiście pobyt na plaży, na której nie zabrakło wspólnej zabawy w morzu. Nie ma co ukrywać, że właśnie odpoczynek nad wodą sprawiał dzieciom najwięcej przyjemności. Dlatego też program Kresowych Wakacji został tak skonstruowany, aby było go jak najwięcej, a zwiedzanie stanowiło atrakcyjny dodatek. I tak, przez cały pobyt odwiedziliśmy takie historyczne miejsca jak Gniezno, Ostrów Lednicki, Toruń i oczywiście w Szczecin. W tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane gry i zajęcia sportowe w Gminie Węgorzyno i Chomiąży Szlacheckiej. Wysiłek fizyczny i odrobina rywalizacji jeszcze bardziej zintegrowały grupę. W czasie pobytu w przepięknie położonym ośrodku Gród Piasta, oprócz niekończących się zabaw w wodzie i pływania rowerkami wodnymi, dzieci miały możliwość spaceru po lesie oraz kontaktu ze zwierzętami. Dodatkową atrakcją w tym miejscu było spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej, która przeprowadziła z dziećmi zajęcia historyczne. W Toruniu dzieci piekły własne pierniki, a Węgorzynie miały dodatkowo zajęcia manualne, seans filmowy w kinie i pływały motorówką. Prawdziwe szaleństwo miało jednak miejsce na Kąpielisku Arkonka, które prawie w całości było tylko do naszej dyspozycji. Ilość zjazdów na zjeżdżalniach i radości chyba nikt nie byłby wstanie policzyć. Ostatnie godziny wakacji spędziliśmy w Warszawie, w której nasi goście poznali historię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W Kresowych Wakacjach 2022 uczestniczyło 37 dzieci i 5 opiekunów z Polskiej Szkoły Specjalnej w Solecznikach, Szkoły w Butymańcach oraz podopieczni Caritasu w Ejszyszkach.

Serdecznie sponsorom i partnerom Kresowych Wakacji 2022 oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do ich organizacji i wpierały nas w tym działaniu.

Sponsor Główny: Port Szczecin-Świnoujście
Partner Główny: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne “Police” S.A.
Sponsor: Infra-Port
Sponsor: Polska Morska
Sponsor: Klaster Morski Pomorza Zachodniego
Partner: Fundacja PZU
Partner: LOTTO. Radość wygrywania
Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Kresowe Wakacje 2022 za nami!