Sierpień i wrzesień to  dla działaczy opozycji antykomunistycznej niezwykle ważne miesiące.  Pod koniec sierpnia 1980 r., po wielu dniach strajku,  w Szczecinie i Gdańsku, a później także w Jastrzębiu  Zdroju podpisano porozumienia z władzą komunistyczną – tzw. Porozumienie Sierpniowe, Porozumienie Jastrzębskie.

Natomiast w połowie sierpnia 1988 r. rozpoczął się kolejny,  najdłuższy strajk w Szczecinie, który zakończono na początku września. Zwykli, a jednocześnie niezwykli ludzie zjednoczyli się w tych dniach i przyczynili swoim działaniem do obalenia komunizmu.

W związku z tym  na przełomie sierpnia i września, w ramach projektu “Solidarność to jedność serc i umysłów” organizujemy dla działaczy opozycji antykomunistycznej wyjazd do Gdańska  i Wilna.

Propozycja  wspólnego wyjazdu pojawiła się  podczas spotkania noworocznego w styczniu, kiedy to inicjatywą wyszli sami zainteresowani – członkowie opozycji komunistycznej. W Gdańsku uczestnicy wyjazdu wezmą udział w uroczystościach 39. rocznicy  podpisania Porozumień Sierpniowych, natomiast w Wilnie będą mogli pomodlić się przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej, zwiedzić miejsca pamięci ważne dla Polaków, takie jak Cmentarz na Rossie oraz spotkać się z Polonią z Litwy i Białorusi.

Darczyńca: Fundacja “ORLEN-DAR SERCA”
Partner Główny: Grupa Azoty S.A.


Sierpień w Gdańsku i w Wilnie