W odpowiedzi na prośbę Naszych Rodaków z Litwy, Fundacja Polskich Wartości postanowiła zorganizować kolejną akcję pomocową, tym razem związaną z pandemią koronawirusa, która polegała na zabezpieczeniu w środki służące do przeciwdziałania i walki z koronowirusem.

W dniach 6-7 października br., przy współpracy z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz Portalem Polska Morska, przekazano polskim instytucjom oświatowym działającym na terytorium Litwy, osobom prywatnym i mieszkańcom rejonu Solecznikowskiego 10 tys.  maseczek ochronnych, 2 tys. maseczek materiałowych, ponad 10 tys.  litrów płynów oraz żeli do dezynfekcji rąk i powierzchni.  Dodatkowo, dzięki wsparciu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., polskie szkoły zostały obdarowane materiałami szkolnymi i sprzętem sportowym, a Polska Szkoła Podstawowa w Rakańcach otrzymała komputer. 

Lista placówek, do których trafiła pomoc:

  • Polska Szkoła Podstawowa w Czużekompiach
  • Polska Szkoła Specjalna w Solecznikach 
  • Polska Szkoła Podstawowa w Rakańcach 
  • Szkołą Podstawowa Dajnowie 
  • Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie 
  • Caritas w Ejszyszkach 
  • Przedszkole w Janczunach i Butymańcach
  • Stowarzyszenie Miłosierdzia Bożego w Solecznikach 
  • Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Oczywiście podczas naszego bardzo krótkiego wyjazdu nie mogliśmy zapomnieć o odwiedzinach u  naszej ukochanej Babci Aleksandry i Jej Córki. Im również przekazaliśmy środki ochronne i drobne upominki.
Z krótką wizytą udaliśmy się także do Pani Halinki i Pani Władysławy, którym przekazaliśmy środki dla Zespołu Pieśni i Tańca Turgielanka.

Tradycją naszych wyjazdów na Wileńszczyznę jest przystanek w Suchowoli przy Pomniku Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie składamy kwiaty lub zapalamy znicze, prosząc o szczęśliwy wyjazd i powrót. Będąc na Litwie zawsze stajemy przed Obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej i odwiedzamy miejsca pamięci ważne dla nas Polaków. 

Mimo, że na Litwie spędziliśmy nie całe 2 dni i mieliśmy bardzo napięty harmonogram, udało nam się spędzić bardzo miło czas i porozmawiać z naszymi Rodakami. Nie ma co ukrywać, głównym tematem był COVID-19, a właściwie jego konsekwencje. Jednak spędzony tam czas jak zawsze zostanie w naszej pamięci na długo. 

Zarząd Fundacji Polskich Wartości w imieniu własnym, a także naszych Rodaków z Litwy składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w akcję Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach.


Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach: COVID-19