rodakom_na_kresach_wielkanoc_2017

Ruszamy ze zbiórką na Wielkanoc :-)…

W tym roku po raz pierwszy poszerzamy Akcję “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” na Święta Wielkanocne :-). Od stycznia zbieramy fundusze na konto Akcji. Zbiórki darów nie będziemy prowadzić, a na Wileńszczyznę pojedziemy busem, ciężarówką oraz samochodem osobowym. Zrobimy hurtowe zakupy i zawieziemy dary do najbardziej potrzebujących Rodaków.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na wielkie pakowanie, które odbędzie się 5 kwietnia od godz. 15:00 w Szkole Podstawowej w Przecławiu (sala gimnastyczna). Jeżeli chcielibyście się dorzucić do Wielkanocnej Paczki z Polskim Sercem zabierzcie ze sobą coś słodkiego, może czekoladę, wafelka, batonika. Aktualizacja: 04.04.2017r.

Partnerzy: Energa S. A., Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, Agencja Nieruchomości Rolnych – Oddział Szczecin, Gmina Kołbaskowo, Powiat Policki, Gmina Kobylanka, Gmina Węgorzyno, Gwardia Narodowa Szczecin, Sklep Kibica “Starter” Nowy Turzyn, wlepki.com, Medeor, Radisson Blu – Hotel Szczecin, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Radisson Blu – Hotel Szczecin, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Zakłady Mięsne Agryf, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Uniwersytet Szczeciński, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Szczecin, 12 Dywizja Zmechanizowana, FC Polonia Berlin, Magdalena Chojnacka – Koordynator Lublin, Miasto Szczecin, Stomil Poznań S. A.,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Monte Cassino.

Patronat: Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

Zakupy i transport: Sieć Sklepów Netto.

Patronat medialny: Gazeta Polska, Polskie Radio Szczecin, Telewizja Polska – Oddział Szczecin.

Chcemy przed Wielkanocą dostarczyć ok. 5 ton żywności dla kombatantów oraz dzieci. Paczki żywnościowe trafią do Polaków mieszkających w Wilnie, Solecznikach, Rakańcach, Niemenczynie, Ejszyszkach oraz Turgielach.

– Pomysł na wielkanocną akcję pomocową zrodził się podczas naszego grudniowego spotkania z kombatantami mieszkającymi w Wilnie – mówi Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości oraz inicjator Akcji. – Jedna z Polek powiedziała nam, że po opłaceniu wszystkich niezbędnych rachunków pozostaje jej 20-30 euro na życie. Widziałem wtedy 80-letnią kobietę, która odłożyła dwie pomarańcze, bo wolała wziąć kilogram mąki czy cukier, które były jej niezbędne. To był impuls, który zaważył na tym, by po raz pierwszy zorganizować pomoc Polakom także na czas Wielkanocy – dodał.

 

Liczymy, że pomoc dotrze do kilkuset najbardziej potrzebujących Polaków mieszkających na terenie Wileńszczyzny. Transport ze Szczecina wyruszy 5 kwietnia, aby dzień później zawitać w szkole specjalnej w Solecznikach. Powrót do Polski planowany jest 10 kwietnia. Obecnie na koncie akcji jest już 75 tys. zł.

– Pieniądze, które uda nam się zebrać zostaną przeznaczone nie tylko na pomoc wielkanocną, ale także na świąteczną paczkę grudniową oraz na wakacje, na które planujemy zaproszenie ok. 30 dzieci z Litwy do Polski, aby spędziły wakacje na Pomorzu Zachodnim – zaznacza Wojciech Woźniak.

Pomysł akcji narodził się w 2014 r. podczas pieszej pielgrzymki Suwałki – Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających tam rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali posiłki.

Trzy lata temu podczas pierwszej bożonarodzeniowej akcji udało się zgromadzić 34 tys. zł od darczyńców z kraju i zagranicy oraz zebrać 6 ton darów, które trafiły do potrzebujących. W 2015 r. zebrano pomoc o wartości 110 tys. zł. Wówczas na Wileńszczyznę dostarczono ok. 900 paczek. Dodatkowo na ferie do Polski zaproszono dzieci z Litwy. Podczas ostatniej zbiórki w 2016 r. łączna pomoc wyniosła 150 tys. zł, a do Polaków na Kresach trafiło 1500 świątecznych paczek.

 

Organizatorem akcji jest Fundacja Polskich Wartości a współorganizatorem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Konto: PL 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757
Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ul. Wieni­awskiego 5, 71-142 Szczecin
Dopisek “Kresy”.

Wsparcie:
www.rodakomnakresach.pl/wsparcie
www.polskiewartosci.pl/wsparcie

Znajdziesz nas:
www.rodakomnakresach.pl
www.facebook.com/rodakomnakresach
www.twitter.com/RodacynaKresach
www.youtube.com/rodakomnakresachpl
plus.google.com/+rodakomnakresachpl

Fundacja Polskich Wartości:
www.polskiewartosci.pl
www.facebook.com/polskiewartosci
www.twitter.com/polskiewartosci

Filmy:
2016: www.youtube.com/watch?v=2AC3VUIEjPw
2015: www.youtube.com/watch?v=7I0wZH7z1Dg
2014: www.youtube.com/watch?v=KZJRb7TA2xk

Łączna pomoc:
2016: 150 000 PLN
2015: 110.000 PLN
2014: 50.000 PLN

Organizatorzy:
Wojtek Woźniak, Łukasz Szełemej, Sylwia Kudelska, Monika Czech (Fundacja Polskich Wartości – z miłości do Ojczyzny)
ks. Maciej Szmuc (Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej)

#pomagamy
#rodakomnakresach
#polskiewartosci

Fot. Łukasz Szełemej


Rodakom na Kresach na Wielkanoc