„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja szczecinian. Pomysł akcji zrodził się podczas lipcowej XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu do Wilna pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali wszystkich pątników, czym tylko mogli. W 2014 roku Wojciech Woźniak spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym rodakom. Do organizacji pierwszej edycji włączył się Łukasz Szełemej oraz ks. Maciej Szmuc z Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który udostępnił specjalne konto zbiórki.

Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia.

Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci.

Od 20 listopada do 17 grudnia 2014 roku do siedzib Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej mieszkańcy Szczecina i regionu przynosili dary do paczek. Uruchomione zostało także specjalne konto na które wpłynęło ponad 34 000 złotych od darczyńców z Polski i z zagranicy. Akcję wsparło finansowo ponad 360 osób z 200 miejscowości. W ciągu niecałego miesiąca zorganizowaliśmy także dwa koncerty, podczas których w Domu Kultury 13 Muz zagrał zespół smyczkowy Kontrast Kwartet ze Szczecina oraz w CH Galaxy dzieci, młodzież i nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia ze Szczecina. Do naszych darczyńców wysłaliśmy także specjalnie przygotowane kartki pocztowe z podziękowaniem za wsparcie i za zaufanie. Pomogli nam Wolontariusze, którzy własnoręcznie wypisywali każdą z nich.

Zbiórkę zakończyliśmy 17 grudnia, a już kolejnego dnia kilkudziesięciu wolontariuszy, uczniów, studentów oraz kibiców Pogoni Szczecin i mieszkańców Przecławia przez 6 godzin pakowało dary w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Następnego dnia wczesnym rankiem dwa samochody wyruszyły na Litwę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Suwałkach, gdzie odebraliśmy kolejne dary od Przyjaciół z Suwałk. Granicę minęliśmy w miejscowości Budzisko i skierowaliśmy się na Soleczniki.

W Szkole specjalnej przywitała nas dyrektor placówki Pani Maria, która przygotowała poczęstunek oraz zapewniła nocleg. Po wypakowaniu części paczek wyruszyliśmy przed szóstą rano do Jaszun. Tam spotkaliśmy się z Panem Janem, któremu spłonął dom. Następnie dojechaliśmy do Turgieli, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz przekazaliśmy dary dla mieszkańców oraz dla Rodaków z miejscowości Ejszyszki. Kolejnym przystankiem były Bogusze, gdzie złożyliśmy znicz przy pomniku poświęconym pamięci Żołnierzy Armii Krajowej aresztowanych w 1944 roku przez NKWD. Stamtąd wyruszyliśmy do szkoły w Rakańcach. Po miłym poczęstunku, przygotowanym przez panią dyrektor oraz chwili wytchnienia wróciliśmy do Turgieli. Tam spotkaliśmy się z m.in. z Panią Władysławą z zespołu Ludowego „Turgielanka” oraz zostaliśmy zaproszeni przez Panią Teresę na drugie śniadanie na plebanię. Ostatnim punktem było spotkanie z Panią Aleksandrą, od której rozpoczęła się ta niezwykła przygoda. I tak historia zatoczyła koło.

Po wielu dniach ciężkiej pracy, tysiącu wykonanych rozmów i pokonaniu 2500 km, jesteśmy dumni, że Polacy pamiętają o naszych Rodakach na Kresach. Była to dla nas wzruszająca podróż, której towarzyszyła Boża opieka. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Dziękujemy za Wasze Serca! Był to dar Zachodnich Kresów dla Wileńszczyzny – bliskich naszemu sercu Kresów Wschodnich.

Naszą akcje dedykujemy, pochodzącym z Kresów, wspaniałym Żołnierzom Armii Krajowej ze Szczecina – Pani Major Danucie Szyksznian-Ossowskiej, ps. „Sarenka” oraz Panu Kapitanowi Zbigniewowi Piaseckiemu, ps. „Czekolada”. 20 grudnia do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie trafiło łącznie 400 paczek z żywnością, chemią gospodarstwa domowego, odzieżą oraz książkami. Dzięki świątecznej zbiórce zapasów żywności pt. „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” udało się zebrać ponad 6 ton darów w 4 tygodnie. Paczki przywiezione dwoma autami ze Szczecina trafiły do Turgieli, Jaszun, Solecznik, Rakańców i Ejszyszek.

Wsparcie dotarło m.in. do rodziny pana Jana, którego rodzina straciła cały dobytek w pożarze domu; do dzieci ze szkoły specjalnej oraz do Pani Aleksandry, dzięki której powstał pomysł pomocy rodakom na Litwie.

II Edycja Akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to 110.000 PLN łącznej pomocy. 900 świątecznych paczek dotarło przed Bożym Narodzeniem do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Dary pojechały do Turgieli, Solecznik, Rakańców, Ejszyszek, Butrymańców, Koleśnik i Niemenczyna.

– Pani Aleksandra, która wyciągnęła kiedyś rękę do polskich pielgrzymów dając te kanapeczki i marchewki zapadła w serca. Na drodze do Ostrej Bramy, którą nasi pielgrzymi szli wybuchła ta solidarność, właśnie w sercach waszych, żeby wzajem tam wysyłać paczki, zapraszać ich do siebie, organizować kolonie dla dzieci. To jest wielkie, wspaniałe dzieło – mówił w Przecławiu Prezydent RP Andrzej Duda.

Rodacy, którzy otrzymali paczki, nie kryli radości, wzruszenia i łez. Były wspólne spotkania, rozmowy, koncerty oraz msza święta w intencji Rodaków. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie ogromne zaangażowanie i praca setek wolontariuszy.

– Takie niespodzianki umacniają tożsamość narodową żyjących na Wileńszczyźnie Polaków – mówili rodacy mieszkający w miejscowości Turgiele na Litwie. Byli u nas rok temu, są także i w te święta. Dziękujemy za ten piękny gest i jedność z nami. Nasze domy są zawsze dla was otwarte.

Na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej udało się w 2015 roku zebrać 63.000 złotych, z Wrocławia wyjechała paczka warta 20.000 złotych z markową odzieżą a z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i za granicą wolontariusze zgromadzili około 3 tony produktów o wartości prawie 20.000 złotych. Dodatkowo za kwotę 10.000 PLN na ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy.

– Cieszymy się, że możemy choć na święta, sprawić naszym rodakom miłą niespodziankę – mówi Wojciech Woźniak, inicjator Akcji. Nie zbawimy świata, ale radość, którą daliśmy zostaje w sercach obdarowanych oraz naszych.

Wielkie pakowanie darów w Szkole Podstawowej w Przecławiu zainaugurowała Para Prezydencka. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotowali pierwsze paczki, które pojechały na Litwę. Pan Prezydent z Małżonką przygotowali także osobistą paczkę dla polskich dzieci ze Szkoły Specjalnej w Solecznikach na Litwie oraz dla Pani Aleksandry, bohaterki akcji „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

– W obie strony dwa samochody z pomocą pokonały prawie 3000 km – mówi Łukasz Szełemej, współorganizator Akcji. To była długa i wyczerpująca droga, jednak z uśmiechem na twarzy. Pamiętamy o naszych Rodakach na Wileńszczyźnie, dajemy im siłę i radość. Jesteśmy jedną wielką polską rodziną.

Podczas uroczystego pakowania, z dedykacją dla Pary Prezydenckiej oraz wszystkich Darczyńców, Wolontariuszy i Kresowiaków, wystąpili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, muzycy Stowarzyszenia Villa Grawitza (w składzie: Kamil Borsuk (akordeon), Szymon Kaczorkiewicz (gitara), Katarzyna Kupny (Wiolonczela), Anna Strycharczyk (Skrzypce), Jakub Strycharczyk (skrzypce), Maciej Strycharczyk (saksofon/klarnet)) oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Przecławiu (Zespoły: “Rozśpiewana gromada”, Flażoleciści “Na fali” i Dzwoneczki).

Ponad 100 wolontariuszy wzięło wtedy udział w przygotowaniu paczek dla naszych Rodaków na Litwie.
Druga edycja akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” rozpoczęła się już w czerwcu. Pierwszym etapem charytatywnej zbiórki było zorganizowanie letnich wakacji dla dzieci z Kresów. Razem z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zaprosiliśmy w lipcu 2015 roku polonijne dzieci na kolonię z elementami obozu językowego. Wzięło w niej udział 40 dzieci z rodzin polskich mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi oraz 10 dzieci z rodzin polskich z Wileńszczyzny.

W trakcie turnusu dzieci brały udział w lekcjach języka polskiego oraz w integracyjnych zabawach z polskimi rówieśnikami z województwa Zachodniopomorskiego. Przez 12 dni dzieci odpoczywały w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Brzózki” w Popielewie k/Nowego Warpna.

Celami przyjazdu dzieci z Kresów do Polski było pogłębianie umiejętności posługiwania się językiem polskim, przybliżenie tradycji i zwyczajów polskich, stymulowanie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego, rozwijanie predyspozycji psychofizycznych dzieci przez gry, konkursy, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz umożliwienie kontaktu z rówieśnikami z kraju pochodzenia ich przodków.

W tym roku organizujemy już III edycję Akcji. Na specjalnym koncie uzbieraliśmy już ponad 37 000 złotych. Zbiórkę będziemy prowadzić do grudnia a przed Bożym Narodzeniem znów odwiedzimy naszych kochanych Rodaków na Wileńszczyźnie. Chcielibyśmy móc pomagać Polakom mieszkającym także na Ukrainie i Białorusi jednak nie posiadamy niestety takich finansów, aby móc zrealizować nasze marzenia. Do odważnych świat należy!

Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Woźniak (Fundacja Polskich Wartości), a współorganizatorami Łukasz Szełemej (Fundacja Polskich Wartości) i ks. Maciej Szmuc (Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej).

Polak Polakowi Bratem!

Więcej: www.rodakomnakresach.pl.


Akcja: Rodakom na Kresach