Fundacja Polskich Wartości po raz czwarty zorganizowała wyjazd do byłego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Wyjazd odbył się w związku z przypadającą w tym roku, 75. rocznicą jego wyzwolenia. Uczestnicy oddali cześć zamordowanym więźniarkom – zapalono znicze i złożono kwiaty w miejscu rozstrzeliwań więźniarek i w krematorium,  pod tablicą upamiętniającą polskie więźniarki, a także pod tablicą poświęconą dzieciom, które zginęły w KL Ravensbrück. Kontynuując tradycję byłych więźniarek i osób, które uczestniczą uroczystościach rocznicowych, uczestnicy wyjazdu, na znak pamięci,  wrzucili do jeziora Schwedt czerwone róże. To w nim spoczywają prochy pomordowanych kobiet. 

Podczas wyjazdu oddaliśmy również hołd spoczywającym na cmentarzu komunalnym w Fürstenbergu polskim więźniarkom z Ravensbrück.  Na cmentarzu znajduje się także  grób, w którym zastało pochowane polskie dziecko, ofiara FKL Ravensbruck – Marek Rzewuski. Marek urodził się 8 grudnia 1944, a zmarł z głodu i wycieńczenia dnia 19 kwietnia 1945 r. tuż przed końcem tej strasznej wojny.  Grób Marka jest symbolem walki Polskich Matek, ratujących przed śmiercią swoje dzieci urodzone w obozie Ravensbruck. 

Główne obchody wyzwolenia obozu planowane były w kwietniu, jednak ze względu na panującą epidemie koronowirusa zostały odwołane.  

W tym największym obozie koncentracyjnym dla kobiet więziono podczas II wojny światowej ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 90 tysięcy. Ravensbrück to również miejsce cierpienia i męczeńskiej śmierci ok. 32 tysięcy polskich kobiet, dziewcząt i dzieci. Do obozu już 23 września 1939 roku przywieziono pierwsze Polki: działaczki polonijne z Niemiec, członkinie „Związku Polaków w Niemczech“, „Związku Harcerstwa Polskiego“ w Niemczech, działaczki spod znaku „Rodła“ i nauczycielki języka polskiego. W latach 1942 – 1944 w Ravensbrück przeprowadzono pod przymusem zbrodnicze operacje doświadczalne. Operacjom kostnym i mięśniowym poddano 86 więźniarek w tym 74 Polki, przy czym wiele z nich, które przeżyły, zostało kalekami. 

Partner główny: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Sponsor: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. 


75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück