W trzecią niedzielę września odbyła się 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, w której uczestniczyliśmy wraz z działaczami opozycji antykomunistycznej.

W tym roku hasło przewodnie pielgrzymki brzmiało: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Nawiązywało ono do bł. ks. Jerzy Popiełuszki, który w roku 1983 zapoczątkował pielgrzymki świata pracy przed obliczę Jasnogórskiej Pani.

W drodze do Częstochowo postanowiliśmy spełnić życzenie naszych drogich opozycjonistów i udać się także do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej zwaną Uzdrowicielkom chorych. Wśród wiernych krąży opinia, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawracania), a z Gideł lekarką ciał.

Wizytę w Częstochowie rozpoczęliśmy od wspólnego z NSZZ „Solidarność” złożenia kwiatków pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. W pierwszym dniu pobytu wzięliśmy także udział w Apelu Jasnogórskim. Kulminacyjnym punktem każdej pielgrzymki jest msza święta na błoniach z udziałem pocztów sztandarowych z całego kraju, w której uczestniczyliśmy. Udział w pielgrzymce to zawsze wielkie przeżycie, tym bardziej że każdy jedzie przed oblicze Matki Boskiej ze swoimi intencjami, ale także dlatego że wracają wspomnienia z udziału w pielgrzymek kilkunastu lat wstecz.

Pielgrzymka do Częstochowy odbyła się w ramach projektu „Solidarność to jedność serc i umysłów”

Partner Główny: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Sponsor Główny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Darczyńca: Fundacja ORLEN


Pielgrzymka Ludzi Pracy