pozegnanie_d_sykula

Danuta Sykuła ukończyła Pomorską Akademię Medyczną na wydziale stomatologii. Przez całe życie zawodowe była związana ze służbą zdrowia.

W NSZZ “Solidarność” od 1980 roku. Założycielka koła NSZZ “Solidarność” w Przychodni Nr 4 w Szczecinie. Członek pierwszej Komisji Zakładowej w służbie zdrowia założonej w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. W stanie wojennym aktywnie działała w podziemiu. Brała udział w drukowaniu nielegalnego czasopisma stoczniowego “Grot” oraz jego kolportażu. Uczestniczyła we wszystkich strajkach i protestach organizowanych przez władze związkowe, zwłaszcza w stanie wojennym. Pięciokrotnie była przesłuchiwana przez organy bezpieczeństwa PRL.

W 1987 roku skazana na karę grzywny wysokości 50 tysięcy zł. Wyrok sądu nie został wyegzekwowany dzięki zaangażowaniu adwokata Jerzego Chmury, który przeciągał sprawę, aż do uzyskania amnestii.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Danuta Sykuła

Ostatnie pożegnanie w piątek 13 stycznia o godz. 13 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Po mszy świętej w intencji zmarłej odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Centralnym.

Danuta Sykuła (02.07.1929, Nowogródek – 05.01.2017 Szczecin)

Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Panią Danutę, która była wielką Patriotką.


Pożegnanie Danuty Sykuły