25_lat_turgielanki

W niedzielę polski zespół ludowy “Turgielanka” z Turgieli na Wileńszczyźnie obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Święto rozpoczęła msza święta, którą celebrował proboszcz ks. Jan Mackiewicz oraz ksiądz z Polski Jan Śmigaszewski.

Następnie w miejscowym Domu Kultury odbył się uroczysty koncert na który zostali zaproszenie włodarze, byli członkowie zespołu oraz goście z Litwy i Polski.

– Dbamy o naszą tożsamość. Tak, jak umiemy – poprzez taniec, śpiew i tradycje – powiedziała Władysława Szyłobryt, kierowniczka zespołu. – Przekazujemy to z pokolenia na pokolenie.

Był to 612 występ polskiego zespołu, który koncertuje na Litwie, w Polsce, w Niemczech czy na Białorusi. Obecnie zespół liczy 56 członków, a do tej pory śpiewało i tańczyło w nim już 178 osób.

Mieliśmy możliwość uczestniczenia w wyjątkowym koncercie oraz przekazać podziękowania i gratulacje od naszych Rodaków. Odwiedzając Litwę mogliśmy zapalić znicze na Cmentarzu na Rossie w Wilnie, gdzie spotkaliśmy Kibiców Jagiellonii Białystok, pokłoniliśmy się Świętej Pani Ostrobramskiej oraz oddaliśmy hołd Żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli w rejonie Wileńszczyzny.

Na miejscu dowiedzieliśmy się także jakie są dodatkowe potrzeby Rodaków tam mieszkających, dzięki czemu będziemy mogli pomóc większej ilości Polaków z Wileńszczyzny w ramach trzeciej edycji naszej Akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy także Suchowolę, gdzie stoi pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Dziękujemy za zaproszenie. Był to dla nas zaszczyt!

Fot. Łukasz Szełemej


25 lat Turgielanek